I oktober 2000 grundades von Hofstenska Släktföreningen. Föreningens första släktträff hölls på Riddarhuset i Stockholm den 16 februari 2002.

Vår historia är kopplad både till platser och personligheter. I skiftet mellan 1500- och 1600-tal levde storbonden Erik Nilsson i Hofsten (numera Hovsten) i västra Värmland. Familjen tog namnet Hofsten. Eriks sonsonson, brukspatronen och sekreteraren vid Kommerskollegium, Bengt Hofsten (1689-1752 och porträtterad till vänster), blev 1726 adlad av kung Fredrik I, under rubriken "Flit och penna". Som släktens vapen och sköldemärke valdes ett motiv med en stående blå trana som håller en sten med högra foten.

För frågor om föreningens verksamhet eller om släktens historia kontakta Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Welcome to the website of the von Hofsten association. Our history started in the village Hofsten (now Hovsten) in the western part of Sweden. For more information please e-mail Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

Additional information